Czosnek niedźwiedzi

czosnek niedzwiedzi2

Dziki czosnek znany u nas jako czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L) rośnie w lasach i torfowiskach Europy Środkowej. Staje się coraz bardziej popularny a jego cudowne lecznicze właściwości są powtarzane pocztą szemraną jak reklama Etopiryny przez Panią „Goździkową”.
Generalnie w kuchni wykorzystuje się liście w postaci świeżej lub ususzonej oraz kwiat, choć rzadziej. Przez kuchennych smakoszy jest doceniany za wyśmienity smak i aromat, przy czym nie pozostawia długotrwałego efektu „nieświeżego oddechu”.

W literaturze medycznej można spotkać opinie, że regularne stosowanie czosnku niedźwiedziego zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym choroby wieńcowej serca, otyłości, cukrzycy, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, różnych postaci raka, gdy z związki zawarte w tej roślinie mają wyraźną aktywność przeciwutleniającą ze względu na wysoką zawartość karotenoidów, chlorofili, flawonoidy i niskich toksycznych rodników tlenowych.
Najlepszą informacją dla miłośników Bieszczadów, jest fakt, że czosnek niedźwiedzi występuje najliczniej w Polsce w paśmie Karpat Wschodnich i Beskidów. Pamiętajmy jednak, że w Polsce czosnek niedźwiedzi znajduje się pod częściową ochroną. Sprzedawane, suszone liście czosnku z uprawy, w opakowaniach 50g kosztują ok. 10 zł.
Ze świeżego czosnku niedźwiedziego można przygotować nalewkę, dzięki której uporamy się z wieloma dolegliwościami, związanymi z przeziębieniami albo chorobami układu krążenia. Drobno pokrojone liście zmieszane w szklanej butelce z 40-procentowym alkoholem odstawiamy w ciemne miejsce na 3 tygodnie, nie zapominając o codziennym wstrząsaniu. Po tym czasie odcedzona mikstura może być przechowywana bardzo długo wspomagając nasze zdrowie codzienną łyżeczką.
Ja osobiście najbardziej lubię tą przyprawę jako dodatek do masła podanego do świeżo upieczonego chleba….pychotka.